Vtičnik (ang. Plugin) in njihova uporaba
NA KAJ NAJ BOM POZOREN?
Dejstvo je, da smo ob redni uporabi spletna konstantno izpostavljeni različnim virusom in vdorom. Neposodobljeni vtičniki lahko predstavljajo potencialne poti, prek katerih lahko pride do te skrajno nezaželjene situacije. Varnostne luknje se lahko pojavijo bistveno hitreje pri tistih vtičnikih, ki že dlje časa niso bili posodobljeni iz strani razvijalca. Dobro je, da so posodobitve vsaj mesečne ker na tak način že sam vtičnik ne zastara, razvijalec ga izboljšuje, posodablja in na dolgi rok zagotovi, da je vtičnik v dobri formi. Poleg tega, da na ta način vzdržuje optimalno delovanje vtičnika, tako hkrati poskrbi za večjo varnost podatkov vas in vseh potencialnih obiskovalcev spletnega mesta. Seveda je tu več dejavnikov, ki zajemajo končno odločitev pri izbiri najbolj koristnega, podatek o tem, kdaj je bil nazadnje posodobljen pa posledično igra precej pomembno vlogo.
Zanesljivo delovanje, ki je tudi posledica rednega posodabljanja vtičnika, je za izdelovalca spletnega mesta izjemno pomembno. Redno nadgrajen vtičnik je najbolj primeren za uporabo, saj se lahko zanesemo na optimalno delovanje le-tega, hkrati pa je možnost, da pride do nezaželjenih vdorov, minimalizirana.
Ob profesionalni izdelavi se lahko temu izognemo, saj določene funkcije vtičnikov nadomestimo ”ročno”, kar pomeni, da npr. s primerno kodo oblikujemo elemente, ki jih vidimo na spletni strani, za kar lahko sicer poskrbijo določeni vtičniki. To močno pripomore pri optimizaciji celotnega spletnega mesta, saj na ta način zasedajo veliko manj prostora in posledično močno zmanjšajo odpiralni čas spletne strani.
Natančna in kontrolirana uporaba vtičnikov, združena s pravilno implementacijo kode tako vodi do mnogo boljšega delovanja spletnega mesta, kar nudi precej boljšo uporabniško izkušnjo in navsezadnje bolj zadovoljne uporabnike. Strokoven pristop, natančnost in poznavanje tega področja so tako ključnega pomena za dobro delovanje kateregakoli spletnega mesta.